Nenà pochyb o tom, že trh práce se v poslednÃch padesáti letech znaÄnÄ› zmÄ›nil, a to nejen u nás, ale celosvÄ›tovÄ›. ZaÄalo být uznáváno, že i ženy mohou „dÄ›lat kariéru“ a být na vedoucÃch pozicÃch, nikoliv pouze ve funkci sekretářek Äi asistentek. A to platà ve vÅ¡ech odvÄ›tvÃch. Zdálo by se tedy, že jsme koneÄnÄ› dosáhli vytoužené rovnoprávnosti pohlavÃ. Jak už to vÅ¡ak ale bývá, skuteÄnost je ponÄ›kud jiná.
Â
Â
V prvnà řadÄ› je zde fakt, že ženy stále nemohou provádÄ›t nÄ›které profese. Typickým pÅ™Ãkladem může být hornictvÃ. ZatÃmco žena může pracovat v administrativÄ›, je zákonem zakázáno, aby byla klasický hornÃk a fárala do dolů. V tomto pÅ™ÃpadÄ› se ovÅ¡em nejedná o diskriminaci bez důvodu.
Â
Hornictvà sebou totiž pÅ™inášà zdravotnà riziko, a to nejen co se týÄe závalů. NÄ›které z plynů, které se v dolech uvolňujÃ, působà nepÅ™ÃznivÄ› na lidský organismus, konkrétnÄ› pak niÄà napÅ™Ãklad pohlavnà buňky, tedy vajÃÄka a spermie. A zatÃmco muž si spermie vytvářà neustále, žena má vajÃÄek jen koneÄný poÄet. Velmi snadno by se tedy mohlo stát, že by se dÃky svému povolánà stala neplodnou – a to si nikdo „na triko“ nevezme.
Â
Â
Dobrá, ale co jiná povolánÃ, kde žádná takováto zdravotnà omezenà nejsou? Tam by se mÄ›lo rovnoprávnosti dosáhnout, ne? Bohužel zkuÅ¡enosti a statistiky ukazujÃ, že zbavit se zažitých zvyklostà a pÅ™edsudků je mnohem těžšÃ, než by se mohlo zdát. Na vedoucÃch pozicÃch jeÅ¡tÄ› stále je mnohem vÄ›tÅ¡Ã poÄet mužů, než žen, zatÃmco na sekretariátu je tomu pÅ™esnÄ› naopak. A pokud majà muž a žena stejnou práci, mnohdy se stane, že žena bere v průmÄ›ru menÅ¡Ã plat, aÄkoliv odvádà stejný výkon.
Â
Je tedy jasné, že jsme od skuteÄné rovnosti muže a ženy v pracovnÃm prostÅ™edà stále jeÅ¡tÄ› na hony daleko. Setkáváme se zde nejen se zastaralým systémem, ale také s pÅ™edsudky a názory, které do dneÅ¡nà doby zkrátka nepatÅ™Ã. A je otázkou, zda nenà náhodou nejvyÅ¡Å¡Ã Äas se jich vzdát.