Jako majitelé osobních automobilů máme mnoho povinností, ačkoliv si je většinou ani neuvědomujeme. Jistě, víme o nich a plníme je, avšak nezamýšlíme se nad tím, kolik jich vlastně je a co nás všechno stojí.
Jedním z nejlepších příkladů (vedle povinného ručení) je i povinnost pravidelných technických prohlídek vozidla. Při nich musíme svůj automobil dovézt na specializované pracoviště, kde bude tato prohlídka provedena. Ta většinou trvá několik hodin a po jejím úspěšném absolvování dostaneme na naši registrační značku nálepku, která ukazuje datum poslední prohlídky.
Problém je v tom, že tato samozřejmě není zadarmo. Přeci jen, pracovníci, kteří ji provádějí, chtějí za svou práci dostat zaplaceno, a je to něco, co žádná pojišťovna nehradí. Proto ji musíme zaplatit z vlastní kapsy. A pokud se nám nechce? Pak máme smůlu, neboť bez ní nemůže dané auto na silnici.
Nabízí se tedy otázka, proč vlastně bylo něco takového implementováno. Koneckonců, většinou na tyto kontroly hledíme jako na něco omezujícího. Přesto, aniž si to uvědomujeme, jde hlavně o naši bezpečnost.
Faktem je, že jen málokdo si uvědomuje, jak může být i klasický malý osobní automobil nebezpečný, pokud se v něm něco porouchá. Pokud vám například přestanou fungovat brzdy, ocitnete se bez nadsázky v ohrožení života, což je rozhodně něco, o co nikdo z nás nestojí.
Hlavním cílem technických prohlídek je zajistit, že auto je skutečně způsobilé k tomu, aby se vydalo na vozovku. Podívají se, zda se v něm nenachází například nějaké drobné závady, které by však mohly způsobit velké problémy. Zkontroluje se také stav jak brzdových kapalin, tak i oleje.
Cílem je, abyste po vyjetí ze servisu měli jistotu, že váš vůz je v dobrém stavu, odpovídajícímu jeho věku, a především že je bezpečné jej řídit. Asi není třeba říkat, že to je důležité hlavně pro rodiny s dětmi, avšak důraz na to bychom měli dávat všichni. Nikdo si totiž nezaslouží přijít takto k úrazu, nebo i dokonce o život.